Opis Gry Wartości i dokumentacja jej użycia w różnych kontekstach. Gra Wartości opiera się na zasadach gry w pokera i jest modelem sytuacji, w której ujawniają się wartości, kiedy mamy ograniczony wybór tego, na czym nam zależy. Gra uczy uświadamiać sobie tę sytuację i pomaga opowiadać o tym, co dla nas najważniejsze.

Gra Wartości została opracowana w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” przeze mnie na potrzeby warsztatów dla nauczycieli pt. „Czytanie dziedzictwa – Środki Świata” w 2006 roku. Inspiracją do jej wymyślenia były moje doświadczenia z tradycją ludową w Orkiestrze św. Mikołaja oraz z kulturą przestrzeni w Forum Kultury Przestrzeni. Krajobraz łączy oba te pola, ponieważ jest zapisem tradycji zagospodarowania przestrzennego.

Na potrzeby warsztatów z nauczycielami opracowałem Grę Wartości jako model działania tradycji i jednocześnie aksjologicznego wymiaru ludzkiego życia, do wykorzystania na lekcji. Okazało się jednak, że można go wykorzystać w różnych innych kontekstach dydaktycznych. Gra Wartości w tym pierwszym swoim wariancie „Gry w tradycję” została przeprowadzona trzykrotnie, dwa razy na warsztatach „Czytanie dziedzictwa” i później na innych zajęciach z nauczycielami.

Najbardziej „widowiskowa” część partii Gry wygląda jak na zdjęciu poniżej: osoby indywidualnie lub w grupach zastanawiają się na rządkami kart ze słowami lub obrazkami. Tak naprawdę jednak składa się na nią pięć etapów, które można dowolnie modyfikować. Dzięki temu Gra Wartości otwiera bogaty wachlarz możliwości wykorzystywania w praktyce.

 

Celem niniejszej strony jest popularyzacja różnych zastosowań Gry. Moje przykłady poniżej. Można jej używać dowolnie we własnym zakresie powołując się na niniejsze źródło i przesyłając na mój adres informacje zwrotną: kiedy i jak Gra Wartości została użyta oraz jaki dała efekt.

W razie wszelkich wątpliwości proszę o kontakt 🙂

 

Źródła:

  • Grafika na warsztaty „Czytanie dziedzictwa” z nauczycielami, aut. Marcin Skrzypek.
  • Zdjęcie z Gry dla seniorów w ramach festiwalu „Mindware. Technologie dialogu” 6 października 2011, fot. Marcin Skrzypek.

Marcin Skrzypek, marcin(at)tnn.lublin.pl, tel. 603 714 532

Aktualności