Zaśmiecanie miasta pstrokatymi słupkami

Biało-czerwony odblaskowy kolor słupków jest dostosowany do bardzo trudnych warunków widoczności. Nie ma natomiast sensu stosowanie ich jako zasadę w miejscach uspokojonego ruchu i dobrze oświetlonych.

2016.05.31  2016_05_31 Zaśmiecanie miasta pstrokatymi słupkami

W piśmie, oprócz prośby o zaprzestanie montażu słupków, zgłosiliśmy tez problem ogólny brak estetycznej weryfikacji urządzania przestrzeni publicznych miasta, pytając, czy nie dałoby się wydzielić stanowiska w Urzędzie Miasta do tych celów.

Nasza rekomendacja:

Do celów zabezpieczenia miejsc przed parkowaniem wystarczają słupki jednobarwne w neutralnym kolorze – np. czarne lub szare. Są one stosowane w Śródmieściu i wielu innych miejscach Lublina i miast Polski, które dbają o estetyczny wygląd. W uzasadnionych przypadkach można zwiększyć ich dostrzegalność zaznaczając same ich końcówki odblaskową taśma lub żółtym kolorem. W miejskim otoczeniu dobrze sprawdza się także kolor srebrny (naturalny odblask metalu) i biały (w wybranych miejscach, np. na osiedlach), który jest równie dobrze widoczny jak biało-czerwone paski, a nie „kłuje” niepotrzebnie w oczy.

Poniżej przykłady dobrych i słych rozwiązań zostały zamieszczone w piśmie wraz z opisami. Warto zwrócić uwagę na:

  • porównanie słupków z tego samego przejścia: białych (w trakcie odnawiania, łatwo zauważalnych ale w miarę neutralnych widokowo) i biało-czerwonych (po obklejeniu taśmą, niepotrzebnie kłujących w oczy)
  • warszawskie słupki w formie „oczek” umożliwiających przypięcie roweru (pl. Grzybowski)