Obrona RKP placu przed Centrum Spotkania Kultur wg projektu Bolesława Stelmacha.

W 2011 roku Urząd Miasta rozpoczął przebudowę niedokończonego od paru dekad „Teatru w budowie” w celu stworzenia nowoczesnego Centrum Spotkania Kultur. Wraz z rozpoczęciem prac zainicjowana została dyskusja na temat wyglądu placu przed Centrum – placu wyjątkowego ze względu na swoje położenie i sąsiedztwo. Rada Kultury Przestrzeni brała aktywny udział w dyskusji na ten temat. Celem działań było osiągnięcie wysokiej jakości przestrzeni placu.

W odpowiedzi na uwagi RKP, otrzymaliśmy z UM tekst pozbawiony pisma przewodniego i podpisu autora wysłanego przez Marzenę Szczepańską, zastępczynię dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin:

Dyskusja była burzliwa, a miejscami nawet dramatyczna. Ostatecznie udało się obronić ideę „kurhanów Gutenberga” (aczkolwiek bez świecących liter) i naturalną nawierzchnię placu. Niestety nie jest ona tak równa jakby mogła być (kamień „ogniowany”, chropowaty), a przez środek placu, śladem ul. Radziszewskiego, prowadzi pas kostki łamanej – niewygodnej dla pieszych na obcasie, rolkarzy, wózków.