Konkurs dla mieszkańców na ich ulubione miejsca, trasy, widoki, urządzenia, dzieła sztuki i inne obiekty oraz działania w miejskiej przestrzeni publicznej.

 

Drodzy Mieszkańcy i Drogie Mieszkanki

 

zapraszamy Was do udziału w niezwykłym konkursie na Wasze ulubione miejsca miejskiej przestrzeni publicznej: zakątki, trasy, widoki, urządzenia, dzieła sztuki i inne obiekty oraz działania (opisy do zdjęć poniżej). Jeśli macie w swojej dzielnicy lub w ogóle w Lublinie jakieś ulubione miejsca spacerów czy wycieczek rowerowych, klimatyczne zakamarki, wyjątkowe widoki, ławki, drzewa, ścieżki… wkrótce będziecie mogli je zgłosić do konkursu na Skarby Kultury Przestrzeni. ZAPRASZAMY DO ZABAWY!

 

Początek akcji – maj 2019. Wyniki – październik 2019. Poszukiwanie Skarbów Kultury Przestrzeni polega na trzech prostych krokach:

KROK 1. Najpierw chcemy Was zachęcić do odkrywania w swoim otoczeniu przyjemnych, ciekawych, cennych miejsc i widoków. Temu służą spotkania w bibliotekach oraz nasza współpraca z mediami. Na pewno wiele osób od dawna ma takie swoje ulubione zakątki. To mogą być całkiem niepozorne szczegóły otoczenia, na które tylko Wy zwracacie uwagę. Ciekawi nas, dlaczego?

KROK 2. Następnie Waszym zadaniem będzie zgłoszenia nam takiego miejsca. Trzeba będzie je sfotografować i opisać, dlaczego Wam się podoba. Swoje zgłoszenie czyli zdjęcie i rekomendację przekażecie nam poprzez Facebook, stronę internetową, mailowo lub osobiście w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szczególnie ważne jest uzasadnienie rekomendacji. Prosimy o wyjaśnienie za co lubicie wybrane miejsce? Co w nim jest takiego dobrego i wyjątkowego? Jeśli ktoś będzie miał problem z jego sfotografowaniem lub opisem, prosimy o kontakt. Z chęcią pomożemy.

KROK 3. Na koniec wybierzemy Skarby Kultury Przestrzeni spośród najciekawszych propozycji. Odbędzie się to dwuetapowo. Najpierw nadesłane propozycje przejdą etap nominacji przez Forum Kultury Przestrzeni do drugiego etapu. Następnie nominowane propozycje wezmą udział w podwójnym finale: swoje Skarby w otwartym głosowaniu wybiorą mieszkańcy, a osobno swoje wybierze jury. W ten sposób uzyskamy dwa niezależne spojrzenia. Wybór Skarbów odbędzie się po wakacjach.

 

Wiedzieć znaczy widzieć. Dlatego najważniejsze w odkrywaniu Skarbów Kultury Przestrzeni są Wasze rekomendacje, czyli uzasadnienia zgłoszeń – Wasze opowieści o wyjątkowych walorach otoczenia, aby również inni mogli je dostrzec i się nimi cieszyć.

Wybranym Skarbom, ich gospodarzom lub autorom, jeśli uda się ich znaleźć, przyznamy statuetki, a autorom zwycięskich propozycji  – nagrody. Efektem projektu – oprócz wspólnej zabawy – będzie popularyzacja wiedzy o miejscach, które są z różnych względów miłe dla mieszkańców, w których dobrze się czujecie. Będziemy się uczyć, jakie cechy przestrzeni są pozytywne dla człowieka. Ta wiedza będzie docierać do ludzi, którzy z przestrzeni publicznej korzystają lub ją tworzą. Na koniec planujemy wydanie albumu.

Na zdjęciach:

 

Organizatorzy

Projekt organizowany przez Ośrodek „Brama Grodzka Teatr NN” (Forum Kultury Przestrzeni) we współpracy z Fundacją Krajobrazy i Miejską Biblioteką Publiczną.

 

Poniżej zapraszamy do:

  • Zapoznania się z aktualnościami na stronach
  • Zapoznania się w poście Skarby Kultury Przestrzeni z przykładowymi zgłoszeniami, na których można się wzorować: zdjęcie i opis (rekomendacja) a także z propozycjami kategorii tematycznych Skarbów – pomogą rozruszać pamięć i spostrzegawczość :-). Kategorie te – jak i szkic samego projektu – powstały we współpracy z Piotrem Skrzypczakiem z Lubelskiego Instytutu Dizajnu.
  • Zapoznania się z logotypem Skarbów. Autorem logo jest Bogdan Słomka (portfolio). Inspiracją do logo był otwarty krajobraz i jego kolory, organiczna struktura liścia, kryształ-klejnot i architektoniczny rysunek bryły. Wybraliśmy trzy wersje logo.

 

Aktualności