Konkurs dla mieszkańców na ich ulubione miejsca, trasy, widoki, urządzenia, dzieła sztuki i inne obiekty oraz działania w miejskiej przestrzeni publicznej.

UWAGA! Wkrótce pojawi się nowa strona projektu,
wszystko aktualne, ale
prosimy zajrzeć za parę dni 🙂

 

Jakie są Twoje ulubione miejsca w Lublinie?
Sfotografuj, opisz wrażenia, zgłoś do konkursu 🙂
Przyjdź na spotkanie, dowiedz się więcej!

Drodzy Mieszkańcy i Drogie Mieszkanki

zapraszamy Was do udziału w niezwykłym konkursie, w którym nagradzane będą cenne „znaleziska” będące elementami naszego otoczenia: zakątki, trasy, widoki, urządzenia, dzieła sztuki i inne obiekty a nawet działania. Jeśli macie w swojej dzielnicy lub w ogóle w Lublinie np. ulubione miejsca spacerów czy wycieczek rowerowych, klimatyczne „miejscówki”, wyjątkowe widoki, ławki, drzewa, ścieżki… już możecie je zgłosić do konkursu na Skarby Kultury Przestrzeni. ZAPRASZAMY DO ZABAWY! Najważniejsze w tym konkursie jest dzielenie się pozytywnymi wrażeniami (to dla odbiorców przestrzeni) i dobrymi intencjami (to dla autorów aranżacji przestrzeni).

 

Jak może wyglądać zgłoszenie Skarbu?

Zgłaszać można na trzy sposoby:

 • na adres Marcina Skrzypka marcin@tnn.lublin.pl
 • przez Facebook: https://www.facebook.com/skarbykulturyprzestrzeni/
 • w każdej filli Miejskiej Biblioteki Publicznej, w szczególności w filiach, w których odbywają się spotkania informacyjne (harmonogram poniżej)

Poniżej przedstawiamy dwa nadesłane zgłoszenia, które dobrze oddają ideę Skarbów i intencje Organizatorów:

Moim ulubionym miejscem w Lublinie są zielone tereny w okolicy ulicy Bohaterów Września. Uwielbiam to miejsce ponieważ mogę posłuchać śpiewu ptaków, podziwiać bezkresne niebo pokryte ludzkimi twarzami utkanymi z chmur. Uchwycić w obiektywie aparatu delikatne płatki maków polnych. To MÓJ ulubiony i wyjątkowy zakątek w Lublinie. [Halina]

„Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Ciemięgi” w granicach Lublina od strony Pliszczyna. Teren ten można śmiało nazwać skarbem kultury rolnej w granicach miasta. Miejsce genialne dzięki połączeniu falistej rzeźby i użytkowania rolniczego czyli wciąż zachowanej harmonii natury i kultury. Ten krajobraz jest skarbem właśnie dlatego, że się ostał. Że nie został zamieniony w kolejną rozproszoną kolonię podmiejskiej zabudowy albo nie zarósł młodym lasem tracąc walory widokowe. Że daje możliwość odetchnięcia rozległą otwartą przestrzenią (no może nie aż tak bardzo rozległą, ale jednak) tuż za ostatnimi domami miasta. I tak powinno pozostać. Przesyłam dwa zdjęcia: czarno-białe – które lepiej oddaje klimat (a zwłaszcza rzeźbę) i kolorowe. [Dawid]

Oba przykłady dotyczą krajobrazu otwartego, niezurbanizowanego. Pierwsze jest wręcz przewrotne, bo ukazuje tylko niebo i kwiaty. Traktujemy to jako sygnał, że człowiek mieszkający w mieście  odczuwa silną potrzebę możności szybkiego znalezienie się na otwartej przestrzeni i w otoczeniu przyrody. Miasto powinno więc dawać mu taką szansę, czyli dysponować takimi terenami w bliskim sąsiedztwie osiedli. Mamy nadzieję, że kolejne zgłoszenia pokażą walory krajobrazu miasta także w samym centrum, na osiedlach itd. Oba zestawy zdjęć oddają sendo, ale w obu przypadkach przydałyby się dla dokumentacji dodatkowo fotografie otoczenia i wskazanie tych miejsc na mapie – opisowo lub przez GoogleMaps, OpenStreetMap itd. jak ktoś potrafi. Do zrobienia zrzutu ekranowego mapy, zaznaczenia miejsca i skopiowanie takiego obrazka, by następnie wkleić go do maila lub posta polecamy prosty darmowy program Lightshot uruchamiany klawiszem PrintScreen (PrtScn).

 

Wiedzieć znaczy widzieć

Najważniejsze w odkrywaniu Skarbów Kultury Przestrzeni są Wasze rekomendacje, czyli uzasadnienia zgłoszeń – Wasze opowieści o wyjątkowych walorach otoczenia, aby również inni mogli je dostrzec i się nimi cieszyć. Żeby zilustrować ideę Skarbów Kultury Przestrzeni bez ich opisywania, wybraliśmy powyższe zdjęcia:

 

Przebieg konkursu w 2019 roku

 • Początek / maj-czerwiec – spotkania w bibliotekach
 • Środek / czerwiec-wrzesień – promowanie konkursu, zbieranie zgłoszeń, nominacje, wybory
 • Koniec / październik – wyniki, wręczenie nagród, przygotowanie albumu (jak się znajdą pieniądze)

 

Można się włączyć na trzy sposoby

Aktywnie dla indywidualnych osób

 • Przeczytać poniższe wskazówki i zgłosić swoją propozycję Skarbu – najważniejsze jest opisanie zgłoszenia w taki sposób, aby pozytywnie zaintrygować kogoś, kto nigdy tam nie był, nie widział
 • Przyjść na spotkanie w jednej z kilkunastu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej: SKARBY PLAKAT (pdf 1 str.),  SKARBY ULOTKA (pdf 2 str.) i Harmonogram ostateczny (1 str. pdf)

Aktywnie dla organizatorów

 • Zorganizować spotkanie z mieszkańcami na wzór tych w bibliotekach (proponujemy prezentację, warsztaty, dyskusję, wspólny spacer po okolicy)

Wspierająco dla sympatyków

 • Pomóc w sfinansowaniu albumu pamiątkowego 🙂
 • Polubić i polecać nasze strony, szczególnie na Facebooku i Instagramie
 • Wydrukować powyższy plakat, ulotkę oraz harmonogram i rozdawać je znajomym. Dotyczą one spotkań w bibliotekach, ale zawierają też wszystkie potrzebne informacje.

 

Trzy kroki w poszukiwaniu Skarbów Kultury Przestrzeni

Projekt polega na trzech prostych krokach:

KROK 1. Najpierw chcemy Was zachęcić do odkrywania w swoim otoczeniu przyjemnych, ciekawych, cennych miejsc i widoków. Temu służą spotkania w bibliotekach oraz nasza współpraca z mediami. Na pewno wiele osób od dawna ma takie swoje ulubione zakątki. To mogą być całkiem niepozorne szczegóły otoczenia, na które tylko Wy zwracacie uwagę. Ciekawi nas, dlaczego?

KROK 2. Następnie Waszym zadaniem będzie zgłoszenia nam takiego miejsca. Trzeba będzie je sfotografować i opisać, dlaczego Wam się podoba. Swoje zgłoszenie czyli zdjęcie i rekomendację przekażecie nam poprzez Facebook, stronę internetową, mailowo lub osobiście w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szczególnie ważne jest uzasadnienie rekomendacji. Prosimy o wyjaśnienie za co lubicie wybrane miejsce? Co w nim jest takiego dobrego i wyjątkowego? Jeśli ktoś będzie miał problem z jego sfotografowaniem lub opisem, prosimy o kontakt. Z chęcią pomożemy.

KROK 3. Na koniec wybierzemy Skarby Kultury Przestrzeni spośród najciekawszych propozycji. Odbędzie się to dwuetapowo. Najpierw nadesłane propozycje przejdą etap nominacji przez Forum Kultury Przestrzeni do drugiego etapu. Następnie nominowane propozycje wezmą udział w podwójnym finale: swoje Skarby w otwartym głosowaniu wybiorą mieszkańcy, a osobno swoje wybierze jury. W ten sposób uzyskamy dwa niezależne spojrzenia. Wybór Skarbów odbędzie się po wakacjach.

Wybranym Skarbom, ich gospodarzom lub autorom, jeśli uda się ich znaleźć, przyznamy statuetki, a autorom zwycięskich propozycji  – nagrody. Efektem projektu – oprócz wspólnej zabawy – będzie popularyzacja wiedzy o miejscach, które są z różnych względów miłe dla mieszkańców, w których dobrze się czujecie. Będziemy się uczyć, jakie cechy przestrzeni są pozytywne dla człowieka. Ta wiedza będzie docierać do ludzi, którzy z przestrzeni publicznej korzystają lub ją tworzą. Na koniec planujemy wydanie albumu.

 

Organizatorzy

Projekt organizowany przez Ośrodek „Brama Grodzka Teatr NN” (Forum Kultury Przestrzeni) we współpracy z Fundacją Krajobrazy i Miejską Biblioteką Publiczną.

 • Marcin Skrzypek (autor koncepcji), marcin@tnn.lublin.pl, 603 714 532 – Forum Kultury Przestrzeni
 • Bartosz Niewiadomski (partner merytoryczny), fundacjakrajobrazy@gmail.com – Fundacja Krajobrazy

 

Linki

Aktualności Skarbów na stronach

Na podstronie Skarby Kultury Przestrzeni można zapoznać się z przykładowymi zgłoszeniami, na których można się wzorować: zdjęcie i opis (rekomendacja) a także z propozycjami kategorii tematycznych Skarbów – pomogą rozruszać pamięć i spostrzegawczość :-). Kategorie te – jak i szkic samego projektu – powstały we współpracy z Piotrem Skrzypczakiem z Lubelskiego Instytutu Dizajnu.

 

Logo

Zapraszamy do zapoznania się z logotypem Skarbów. Autorem logo jest Bogdan Słomka (portfolio). Inspiracją do logo był otwarty krajobraz i jego kolory, organiczna struktura liścia, kryształ-klejnot i architektoniczny rysunek bryły. Wybraliśmy trzy wersje logo.

 

Aktualności