Z archiwum Lublin ESK 2016. Treść skopiowana ze strony pod tym samym tytułem (zachowano niebieskie wyróżnienia) dotyczącej serwisu uLublin.eu stworzonego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” na platformie Drupal do obsługi m.in. społecznego zaangażowania w starania Lublina o tytuł ESK 2016.

 

2010.04.08 – 08:09

 

Na tej stronie można znaleźć wszelkie informacje pomocne w korzystaniu z portalu uLublin.eu.

Zależność: uLublin.eu, SPOKO, inne środowiska, osoby lub podmioty. Jest to zależność polegająca na całkowitej umowności, dowolności i płynności. Portal uLublin powstał jako narzędzie wspólnej pracy i kontaktów z mieszkańcami dla pracowni SPOKO. Może być on udostępniony dla każdej nowej inicjatywy, która sobie tego zażyczy.

Co gdzie publikować? Warto zauważyć, że budowa poszczególnych funkcjonalności tego portalu jest podobna:

  • publikujemy jakąś treść
  • możemy ją edytować
  • pod nią inni mogą się wypowiadać

Jest kwestią umowną, że „forum służy do dyskusji”, „komentarze do komentowania” a tematy główne do publikacji diagnoz. W gruncie rzeczy wszystko zależy od umiejętności segregowania i edycji informacji przez użytkownika. Żeby portal był przejrzysty dla czytelników i dobrze funkcjonował, musimy przyjąć pewne zasady, co gdzie publikujemy.

  1. Tematy główne – górne menu. W każdej z pracowni (grup) SPOKO jest gospodarz opiekujący się danym działem zawartym w górnym menu. Zawiera ono tematy, na które odpowiednie pracownie SPOKO już jakieś materiały lub mają zamiar takie opublikować. Przeważnie są to diagnozy danego problemu rozpisane na kategorie: problemy, wartości, pomysły, dobre praktyki. Tutaj należy publikować raczej syntetyczne informacje, których jesteśmy pewni. W tym momencie wszyscy mogą edytować wszystko, ale to się zmieni, kiedy pojawią się tacy gospodarze.
  2. Komentarze. Komentarze służą głównie osobom niezalogowanym. Korzystają z nich również zarejestrowani, pamiętając jednak, o esencjonalności wypowiedzi. Jeśli poruszony w komentarzach temat budzi dyskusję, warto się z nią przenieść na Forum.
  3. Forum. Forum służy do luźnych dyskusji branżowych. Warto się z nimi przenosić na nie z grupy dyskusyjnej SPOKO na Google. Kiedy forum sie ożywi zyska ono ładniejszy wygląd.
  4. Blog. Każdy zarejestrowany użytkownik może prowadzić swój blog. Blog można traktować klasycznie jako zapiski chronologiczne lub jako serię artykułów czy osobnych stron, które będą miały mniej osobistą zawartość. Wszystko zależy od użytkownika.

[Poniższe dane dotyczą rozmiarów okien do wstawiania kodu <iframe>]

  • Rozmiar okna 500×1000
  • Rozmiar okna podglądu pdf 460 x 600
  • Edytor kodu: http://docs.google.com/viewer [nie działa, obecnie Google nie zapewniają podglądu / publikacji na stronach plików pdfów tylko pptx]

 

[Marcin Skrzypek]


Komentarz

Poniżej zrzuty stron których dotyczył powyższy „samouczek”:

Po lewej – strona z jednym z tematycznych raportów SPOKO. Po prawej – strony konsultacji „Jakie Podzamcze?”, widok administratora. Portal „Pomysły na Lublin” wcielał w życie pomysł Serwis społecznościowy dla Lublina 2016, który wysunąłem rok wcześniej na spotkaniu z cyklu Enter 2016 i był też próbą zintegrowania aktywności kilku grup osób kreatywnych zainteresowanych przyszłością miasta. Na stronie Wewnętrzna komunikacja Lublin ESK 2016 można znaleźć screeny ukazujące zawartość stron w panelu admina z późniejszą szatą graficzną.

Marcin Skrzypek