Rozmowy o kulturze przestrzeni
Sierpień-wrzesień 2005
Publikacja numeru 29. czasopisma „Scriptores” pt. Rozmowy o kulturze przestrzeni, od którego zaczęła się historia FKP. Do pobrania: „Scriptores” nr 29 pt. „Rozmowy o kulturze przestrzeni” (jeden plik pdf), a poniżej treść oryginalnej strony prezentującej artykuły w formie oddzielnych plików pdf.
Marcin Skrzypek
Twoje miasto już nigdy nie będzie takie same
Siedmiu lubelskich specjalistów (Elżbieta Przesmycka, Romuald Dylewski, Stanisław Lichota, Ewa Kipta, Marek Stasiak, Bolesław Stelmach i Jacek Korbus) przystępnie i wyczerpująco opowiada o przestrzeni miasta w różnych kontekstach: architektury, tradycji, planowania, rewitalizacji, krajobrazu kulturowego, ekonomii, prawa, edukacji, urbanistyki, rzeźby publicznej, dialogu społecznego i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Zazwyczaj siedzą w swoich biurach i urzędach rozmawiając z innymi specjalistami. Teraz mówią do nas po ludzku o ludzkich sprawach, z których najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Niektóre teksty tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Jak zwykle mnóstwo starannie dobranych ilustracji i cytatów, które wciągają od pierwszego wejrzenia.
Spis treści
Rozmowy o kulturze przestrzeni
Budujemy nową przestrzeń, Rozmowa z Elżbietą Przesmycką, prof. Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Wartość, jaką mają w krajobrazie odwołania do dziedzictwa kulturowego, wymaga w społeczeństwie szczególnego uświadomienia. Architektura jest medium społecznej komunikacji.
Tramwaj w Lublinie – 100 lat nieistniejącej budowy, Marcin Jan Waciński
Dzwonki wozów stałyby się trwałym składnikiem gwaru ulicy, a kolorowe stylowe wozy, niczym w Lizbonie, płynęłyby przez wąskie ulice.
Wiedzieć, by widzieć, rozmowa z urbanistą Romualdem Dylewskim
W krajobrazie miejskim istotne jest nie tylko to, co się widzi, ale też to, co się wie i odczuwa.
Pytania o wizje, Rozmowa ze Stanisławem Lichotą, architektem i urbanistą
Jaką politykę przestrzenną chcemy w ogóle prowadzić?
Palcem po planie, Kamil Nieścioruk
Tysiące przechodniów nie zdaje sobie sprawy, że mija zabytki zachowane jako fragment przestrzeni miejskiej.
Modne słowo na „re”, rozmowa z Ewą Kiptą, specjalistką w dziedzinie rewitalizacji oraz dodatki: pl. po Farze, przykłady prób rewitalizacji, de-witalizacja Starego Miasta, materiały nt. czynników upadku Satergo Miasta
Mieszkańcy obszarów wymagających rewitalizacji próg swoich możliwości widzą dokładnie w tym miejscu, gdzie są.
Krajobraz niewidzialny, rozmowa z Markiem Stasiakiem, specjalistą w dziedzinie krajobrazu kulturowego oraz dodatki: wycinki prasowe nt. polemik dot. lubelskich pomników, rzeczywista i wirtualna obecność Żydów w Lublinie, planowanie dziedzictwa miejskiego
– Czy Pan proponuje ochronę pustki?
– Pamięci.
– Ale reprezentowanej przez brak śladów.
– Proponuje objęcie ochroną pewnej przestrzeni mentalnej.
Dlaczego Sztukmistrz nie jest z Lublina? Paweł Koniak
Wielokulturowość Lublina nie wyróżnia nas zdecydowanie spośród innych miast, ale z pewnością wyróżnia te z nich, które ją wykorzystały do promocji.
O tym, kto na budowie wie najwięcej, rozmowa z Bolesławem Stelmachem, architektem
Architektura nie zależy od funkcji czy konstrukcji, lecz od kultury.
Res publica, rozmowa z Jackiem Korbusem
Miasto, jego przestrzeń i sztuka są wyrazem pokoleniowej refleksji nad człowiekiem i cywilizacją.
Miejsce – Pamięć – Obecność. Edukacja środowiskowa, Marta Kubiszyn
Istotnym czynnikiem kształtowanie tożsamości i poczucia emocjonalnej więzi z małą ojczyzną jest rozpoznawanie poszczególnych elementów jej przestrzennej struktury.
Ścieżkami pamięci
Pochwała wagarów. Kim był H. Dejczer? Ireneusz Piekarski oraz Spacer po Lublinie. Reportaż z wagarów wiosennych (1938), Henryk Dejczer
Najbardziej udana porażka ze wszystkich utopii, Tomasz Czajkowski
Kibuc to: miejsce, ludzie i łącząca ich wspólnota.
Nie ma o czym mówić, rozmowa z Alexem Danzigiem o kibucach