# 14 Rozmowy o mieście – Miejska sztuko, gdzie jesteś?

Wtorek, 13 marca, godz. 18:00 w Ratuszu, sala 24. Tematem spotkania będzie sztuka w przestrzeni publicznej. Spotkanie poprowadzą: Paulina Grabiec, Cezary Hunkiewicz, Paulina Zarębska-Denysiuk.

Zaproszeni goście opowiedzą, co realnie udało się w Lublinie zrobić, jakie dzieła pojawiły się w przestrzeni miasta, a jakich brakuje. Będziemy także rozmawiać o jakości realizowanych prac i o problemach z tym związanych. Ze względu na sam charakter przestrzeni publicznej trudno określić, kto tak naprawdę ma do niej prawo, czyj głos jest ważniejszy. Ciekawym eksperymentem jest np. działalność Społecznej Pracowni Mozaiki, która aktywnie włącza mieszkańców w proces powstawania dzieł i ma pełną świadomość pozostałych uczestników przestrzeni. Porozmawiamy także o tym dlaczego wszyscy „kochają” murale, natomiast pomijają obiekty i instalacje, a jedyną rzeźbą dopuszczalną w przestrzeni jest nadal pomnik.

Paulina Grabiec – projektuje wnętrza i układa mozaiki artystyczne. W wolnych chwilach tropi dekoracje mozaikarskie towarzyszące architekturze modernistycznej. Udziela się w nieformalnej grupie Modernizm w Lublinie. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Swoje pasje łączy tworząc mozaiki w przestrzeniach publicznych w ramach Społecznej Pracowni Mozaiki.

Społeczna Pracownia Mozaiki to niezależny kolektyw artystyczny, którego głównym działaniem jest współtworzenie z lokalnymi społecznościami mozaik w przestrzeni publicznej. To również dwójka przyjaciół, która wspólną przygodę rozpoczęła przy projekcie „Lokatorzy” Fundacji Teren Otwarty w 2015 r. w przestrzeni osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. Pracownia jest miejscem, gdzie powstają nowe realizacje, ale też gdzie dużo dyskutuje się o mozaikach, które już istnieją, gdzie wiele mówi się o przestrzeni wspólnej i jakości życia w mieście. Naczelną zasadą Pracowni jest praca z ludźmi i dla ludzi, a powstające prace są zawsze pretekstem do wspólnych działań i rozmów o konkretnej przestrzeni i jej mieszkańcach, ich zwyczajach, radościach i problemach.

Cezary Hunkiewicz – socjolog, animator, nauczyciel akademicki. Założyciel Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej. Badacz kultury, krytyk sztuki ulicznej, autor tekstów publikowanych w kraju i zagranicą. Organizator wydarzeń, wystaw i dyskusji na temat sztuki ulicznej. Autor artykułów i referatów nt. kultury miejskiej. Od 20 lat aktywnie uczestniczy w rozwoju sztuki niezależnej i sztuki ulicznej w Polsce i w Europie.

Paulina Zarębska-Denysiuk – historyczka sztuki, pedagożka, kuratorka, krytyczka sztuki, autorka projektów edukacyjnych. Sekretarz Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, członkini Rady Kultury Przestrzeni. Od 2015 r. w Zespole do spraw zasad wznoszenia pomników. Od 2014 r. prowadzi warsztaty i wykłady w ramach projektu LTZSP: „Mała Akademia Dizajnu”. Pracuje nad kwestiami związanymi z rewitalizacją w tym projektowała działania animacyjno-edukacyjne do projektu modelowej rewitalizacji w Lublinie, pracowała, jako animator w projekcie „Podwórka na temat – czyli czarujemy Dzielnice Dziesiątą” realizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jest twórczynią projektów z zakresu rewitalizacji skierowanych do przedsiębiorców z ul. Zamojskiej i Lubartowskiej. Kuratoruje wystawy z zakresu designu.

 

——————————-
„Rozmowy o mieście” są inicjatywą Forum i Rady Kultury Przestrzeni rozpoczętą w 2017 r. z okazji 700 lecia Lublina, zaplanowaną jako otwarte spotkania, na których po krótkiej prezentacji zapraszamy do pytań i swobodnej dyskusji o przyszłości naszego miasta.

Zachęcamy wszystkich do przybycia na spotkanie transportem zrównoważonym: pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem.
Osoby z niepełnosprawnością prosimy o kontakt i oferujemy pomoc w dotarciu do sali.