12 czerwca, wtorek, godz. 17.00 w auli u Dominikanów. Co to jest satjagraha? Czego miejscy aktywiści mogą nauczyć się dziś od Gandhiego?
Serdecznie zapraszamy 12 czerwca we wtorek, o godz. 17.00 na kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o mieście”.
Miejsce: aula Dominikanów (krużganki, wejście za salą Unii Lubelskiej).
Spotkanie będzie poświęcone praktycznemu stosowaniu zasady „satjagraha” czyli wierności prawdzie we współczesnych okolicznościach aktywizmu miejskiego. Satjagraha (sanskryt i hindi; trzymanie się prawdy, uprzejme naleganie na prawdę) – ruch społeczny zainicjowany przez Mahatmę Gandhiego opierający się na przekonaniu o mistycznej mocy i sile przekonywania człowieka znajdującego się w stanie prawdy. Satjagrahiści pojmowali ją jako oręż silnych, którzy nie żywią nienawiści do nieprzyjaciela.
Na ile te historyczne doświadczenia mogą nam dziś pomóc? Poszukamy też pokrewnych koncepcji z historii najnowszej i współczesności, w której popularność zyskało pojęcie „postprawdy” i „hejtu”. Sięgniemy do eseju Vaclava Havla „Siła bezsilnych”, książki o. Ludwika Wiśniewskiego OP „Nigdy nie układaj się ze złem” i do eseju prof. Rafała Matyji „Wyjście awaryjne” oraz do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Po prezentacji dyskusja.
Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/254752778407017/
Prezentacja i prowadzenie: Marcin Skrzypek.
Jedna ze złotych myśli Gandhiego z filmiku https://www.youtube.com/watch?v=8-eV6ZQQ3YY&list=WL
——————————-
„Rozmowy o mieście” są inicjatywą Forum i Rady Kultury Przestrzeni rozpoczętą w 2017 r. z okazji 700 lecia Lublina, zaplanowaną jako otwarte spotkania, na których po krótkiej prezentacji zapraszamy do pytań i swobodnej dyskusji o przyszłości naszego miasta.
Zachęcamy wszystkich do przybycia na spotkanie transportem zrównoważonym: pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem.
Osoby z niepełnosprawnością prosimy o kontakt i oferujemy pomoc w dotarciu do auli.