2 # Rozmowy o mieście – warszawskie drogowe ewolucje

Piątek 10 lutego, 17.30, sala 24 w Ratuszu. Naszym gościem będzie Jan Jakiel, naczelnik Działu Strategii i Rozwoju Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, który opowie o zmianach drogowych na rzecz pieszych, komunikacji publicznej i rowerzystów konsekwentnie wprowadzanych przez warszawski ZDM od 2015 roku.

Zapraszamy na drugie „Rozmowy o mieście”. W jaki sposób udaje się zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej, rowerów i rzadszego korzystania z samochodu oraz poprawiać jakość przestrzeni stołecznych ulic? Na to pytanie odpowie Jan Jakiel.

Jan Jakiel – naczelnik Działu Strategii i Rozwoju Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej PK, stypendysta programu International Visitor Leadership Program Departamentu Stanu USA, członek SISKOM, Forum Kultury Przestrzeni a także Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko.

Od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem, budową i utrzymaniem infrastruktury transportowej, od 10 lat współpracuje z biurami architektonicznymi, głównie z Warszawy, obecnie w ramach JKO Consulting. Brał udział w opracowywaniu szeregu analiz komunikacyjnych dla inwestycji transportowych, mieszkaniowych, biurowych i handlowych oraz projektów zagospodarowania zlokalizowanych w kilkunastu miastach i aglomeracjach w Polsce. Laureat konkursów urbanistycznych w Krakowie, Warszawie, Lublinie i Poznaniu.

Z „ewolucją drogową” w Warszawie zapoznamy się m.in. na przykładzie ul. Świętokrzyskiej, którą możemy oglądać w trzech odsłonach: przed budową metra, po budowie metra (stan obecny – drzewa w donicach) oraz na wizualizacjach planowanej przebudowy (ponad 200 drzew nowych drzew). Z porównaniem stanu obecnego (po budowie metra) i stanu po planowanej przebudowie można zapoznać się w prezentacji stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Zielona Świętokrzyska (pdf, 27 Mb). Oto kilka wybranych slajdów ukazujących stan obecny (donice, bez drzew), stan planowany (nowe drzewa i zieleń niska) oraz przekroje ulic „przed i po” a także przejrzyste, zrozumiałe dla każdego  rzuty z góry:

Na uwagę w tych planach zasługuje fakt, że Warszawa nie spoczęła na laurach po ustawieniu donic i odnowie jezdni, lecz zdecydowała się na stworzenie prawdziwego krajobrazu ulicy z rozwiązaniami uspokojenia ruchu i z rosnącymi, dużymi drzewami. Ponadto, warto zajrzeć na strony z konsultacjami i kampaniami społecznymi prowadzonymi przez ZDM Warszawa:

Poniżej zdjęcia ukazujące stan sprzed budowy metra oraz stan obecny przed planowanymi zmianami (po 2 zdjęcia).

Źródła zdjęć:

  • https://d-nm.ppstatic.pl/k/r/d5/c7/4c7f49c6f2723_o.jpg?1420066800
  • http://www.um.warszawa.pl/sites/default/files/imagecache/Ilustracja_o_wymiarach_800x600px/ilustracje/o-warszawie/DSCF0149_6.JPG
  • http://www.um.warszawa.pl/en/aktualnosci/wi-tokrzyska-prosta-i-sokola-gotowe
  • http://warszawa.eska.pl/poznaj-miasto/warszawa-ul-swietokrzyska-oczami-naszego-fotografa/14147 (fot. Arkadiusz Ziółek, „Zdjęcie Dnia”)

Poniżej porównania:

  • ulicy przed budową metra i po planowanych zmianach (nie jest to to samo miejsce, ale chodzi o ukazanie logiki zmian)
  • fragmentu ulicy (mniej więcej w tym samym miejscu) przed budową metra oraz stan obecny
  • pl. Powstańców Warszawy stan obecny i planowany (widać pojawienie się drzew)

 

Porownanie pion

Porównanie poziom fotki

Porównanie poziom

 

Źródła zdjęć kolejno:

  • http://forumrozwoju.waw.pl/swietokrzyska/galeria/duze/zgory5.JPG
  • http://www.warszawa.pl/wp-content/uploads/2016/02/%C5%9Awi%C4%99tokrzyska-790×395.jpg
  • oraz materiał UM Warszawa i widoki Google StreetView

„Rozmowy o mieście 2017” są inicjatywą Forum i Rady Kultury Przestrzeni z okazji 700-lecia Lublina, zaplanowaną jako comiesięczne, otwarte spotkania, na których po krótkiej prezentacji zapraszamy do pytań i swobodnej dyskusji o przyszłości naszego miasta. Zapraszamy także wszystkich, którzy chcą poznać bliżej środowisko FKP / RKP.

 

Red. Marcin Skrzypek