3 # Rozmowy o mieście – Drzewa w centrum miasta. Strata bezpowrotna?

W poniedziałek 13 marca o 17.30 zapraszamy do Ratusza na trzecie „Rozmowy o mieście”. Naszym gościem będzie Wojciech Januszczyk. Czy wycinka drzew zawsze jest zła? Czy są sytuacje, kiedy jest potrzebna? Ile jest warte drzewo w mieście? Jak zrekompensować jego stratę?

Drzewa. To kolejny temat, który w naszym codziennym życiu, pełnym spraw ważnych, jest …..nieważny. A przecież drzewa i ludzie to najwyżej zorganizowane organizmy w swoich królestwach. Czy są w stanie egzystować obok siebie?

Zapraszamy na spotkanie „Drzewa w centrum miasta. Strata bezpowrotna?”: poniedziałek, 13 marca 2017, godz. 17:30, Ratusz, Plac Łokietka 1, s.24, II piętro.

Dziś nie ma wątpliwości, że drzewa usuwane ze ścisłego centrum miasta tracimy bezpowrotnie. Zastępuje je beton inwestycyjny. Każdy jest w stanie znaleźć usprawiedliwienie jeśli na jego drodze stanie drzewo. A my? nas to nie dotyczy?

W czasie pędu do wycinania wszystkiego co rośnie i jest zielone, chcemy na spokojnie porozmawiać o drzewach w mieście. Czy wycinka drzew zawsze jest zła? Czy są sytuacje, kiedy jest potrzebna? Ile jest warte drzewo w mieście? Jak zrekompensować jego stratę? Jak wprowadzać drzewa do centrów miast i jak z nimi postępować?

O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas trzecich rozmów o mieście. Naszym gościem będzie Wojciech Januszczyk.

Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, absolwent i pracownik naukowy Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, współwłaściciel Garden Concept Architekci Krajobrazu, inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i Biegły Sądowy, drwal pilarz. Posiada duże doświadczenie w zakresie prowadzenia procesów inwestycyjnych w architekturze krajobrazu.

Na fotografii powyżej: fragment aranżacji ogrodowej Wojciecha Januszczyka Protest Garden III „ Nasadzenia przestępcze” na Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach (2016).

Rozmowy o mieście 2017 są inicjatywą Forum i Rady Kultury Przestrzeni z okazji 700 lecia Lublina, zaplanowaną jako comiesięczne, otwarte spotkania, na których po krótkiej prezentacji zapraszamy do pytań i swobodnej dyskusji o przyszłości naszego miasta.