80 lat tramwaju w Lublinie

 //  Projekt: Pomysły na Lublin

Tramwaj w Lublinie? „Dzwonki wozów stałyby się trwałym składnikiem gwaru ulicy, a kolorowe stylowe wozy, niczym w Lizbonie, płynęłyby przez wąskie ulice.” Pomysł przypomniany w stylu „historii alternatywnej”.

Ideę lubelskiego tramwaju przypomniał w 2005 roku Marcin Jan Waciński w artykule Tramwaj w Lublinie – 100 lat nieistniejącej budowy („Scriptores” nr 29 pt. Rozmowy o kulturze przestrzeni. Cytat s. 17:

Trakcja miała być konna lub mechaniczna, pociągi miały kursować co 10 minut. Dziś niewiele linii autobusowych, stanowiących kręgosłup sieci komunikacyjnej miasta, może poszczycić się taką częstotliwością kursowania pojazdów. Zadziwia dalekowzroczność naszych przodków, którzy w mieście dużo mniejszym i mniej ludnym potrafili planować rozwiązania dla aglomeracji rodem z XXI wieku. Na początku dwudziestego wieku słynna firma Siemens i Halske, która budowała pierwsze sieci tramwajowe, zawarła nawet z miastem umowę przewidującą budowę elektrowni i sieci tramwajowej, lecz do realizacji projektu nie doszło. Brak elektrowni był podstawową przeszkodą, z powodu której nie przystąpiono do realizacji tego ambitnego planu.

Pomysły na Lublin – mapa

Ilustrację (kolaż) z alternatywnej historii Lublina, w którym świętuje się 80-lecie tramwaju wykonał do numeru Marcin Skrzypek: