„Moja przygoda z Lublinem”

Zapraszamy do udziału w I Lubelskim Konkursie Interdyscyplinarnym Poświęconym Historii i Topografii Lublina ,,Moja przygoda z Lublinem…”. Organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie.

Forum Kultury Przestrzeni jest jednym z patronów tego wydarzenia. Prace w 3 kategoriach można przesyłać do 4 listopada. Regulamin na stronie http://sp10.lublin.pl/news.php. A my do konkursu polecamy korzystanie z bogatych zasobów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” http://www.teatrnn.pl

W regulaminie czytamy między innymi:

Bardzo często, nieraz codziennie w drodze do szkoły czy pracy przechodzimy obok starej kamienicy, okazałego drzewa albo zapomnianej kapliczki. Skąd się tam wzięły? Ile mają lat?  Komu i do czego służyły? Gdy się zastanowimy nad tym wszystkim, to pytania się mnożą. A teraz z innej strony: mieszkamy, pracujemy, uczymy się pod różnymi adresami. Czy wiemy kim byli patroni tych adresów, kto zajmował te budynki przed nami? Czy nasi uczniowie wiedzą czym się różni Urząd Wojewódzki od Marszałkowskiego? Jakie kompetencje i misje mają poszczególne organy, urzędy i instytucje? Nasze miasto ma bogatą historię, pozwólmy wspólnie poznać ją młodemu pokoleniu.

Udział w Konkursie to nauka przez zabawę, młody człowiek pisząc, malując czy fotografując poznaje Lublin i jego historię. Wszyscy wiemy, jak ważne są nasze Małe Ojczyzny. Lublin jako stolica województwa i jednocześnie prężnie rozwijające się miasto zasługuje na promocję i zakorzenienie się w świadomości młodych ludzi.

Bardzo liczymy na Państwa pomoc w rozpropagowaniu Konkursu wśród Waszych uczniów i wychowanków. Każdy człowiek ma inne szkolne pasje: wychowanie fizyczne, j. polski czy obcy, matematyka, muzyka, plastyka….każda z tych dziedzin ma swoje odbicie w historii i współczesności naszego pięknego miasta. Wszak  Lublin to Miasto Inspiracji.

[…]

Cele konkursu:

  1. Zapoznanie uczniów z historią Lublina.
  2. Zachęcenie uczniów do zgłębiania wiedzy na temat topografii miasta, historii i lokalizacji dzielnic, osiedli, ulic, parków, placów, zabytków, skwerów i instytucji.
  3. Zainteresowanie uczniów mało znanymi faktami z przeszłości miasta.
  4. Wzbudzenie potrzeby utożsamiania się z Małą Ojczyzną (miastem, dzielnicą, osiedlem).
  5. Zmotywowanie uczniów do samodzielnego poszukiwania informacji na temat Lublina.
  6. Popularyzowanie informacji na temat patronów lubelskich ulic, dzielnic, osiedli, skwerów, placów i instytucji.
  7. Zapoznanie uczniów z istotą funkcjonowania urzędów i instytucji działających w Lublinie.
  8. Rozpropagowanie wśród uczniów książek zakupionych przez szkolne biblioteki w ramach projektu ,,Książki naszych marzeń”