W 2013 roku Urząd Miasta przedstawił koncepcję adaptacji budynku oraz otoczenia dawnych warsztatów szkolnych na Centrum Sztuki Współczesnej. Poziom projektu wywołał zaniepokojenie w środowisku Rady i Forum Kultury Przestrzeni.
- 2013.10.28 Pismo RKP do Prezydenta Miasta, Architekta Miejskiego oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków
Ponieważ największe wątpliwości wzbudził sposób zagospodarowania placu przed budynkiem CSW na parking, Rada Kultury Przestrzeni skierowała dodatkowe pismo do wiceprezydenta Stanisława Kalinowskiego w sprawie polityki transportowej miasta:
- 2013.12.30 Pismo RKP w sprawie polityki transportowej
- 2014.01.13 Odpowiedź wiceprezydenta Stanisława Kalinowskiego
- 2014.02.28 Pismo polemiczne do odpowiedzi od Stanisława Kalinowskiego
Przykładowy wyjątek z polemiki:
5. Parking jako przestrzeń publiczna – pełna treść stanowiska zgodnie z przywoływanym pismem:
Na uwagę zasługuje przy tym wszystkim fakt, że parking, a szczególnie otwarty parking towarzyszący każdemu obiektowi użyteczności publicznej, to przecież też PRZESTRZEŃ PUBLICZNA, a sposób organizacji ruchu pieszego i kołowego oraz aranżacja urządzeń nawierzchni, zieleni i elementów małej architektury w jego obrębie, stanowi o jakości tej przestrzeni, której ukształtowanie powinno być głównym zadaniem odpowiedzialnego – jeśli nie architekta to z pewnością urbanisty.
Przyjmujemy z niedowierzaniem i jednocześnie dużą obawą powyższe stanowisko Departamentu, który odpowiada za kształtowanie naszego miasta. Problematyce definiowania i kształtowania przestrzeni publicznej poświęcono wiele prac naukowych i podręczników, powstały mniej lub bardziej rozbieżne klasyfikacje ich ról i form, jednak z pewnością żadna z nich nie uznaje parkingu za tego typu przestrzeń.