Wreszcie szare słupki

Z radością odnotowujemy pierwszą zaobserwowaną zmianę w montażu słupków antyparkingowych: zamiast odblaskowych biało-czerwonych na Rusałce zamontowano szare.

Na kwestię zbyt agresywnych widokowo – a tym samym bardzo obniżających estetykę miasta – biało-czerwonych słupków parkingowych zwróciliśmy uwagę w czerwcu 2016. W tym tygodniu pojawiła się pierwsza instalacja słupków szarych.

Nowych słupków jest bardzo dużo, więc łatwo sobie można wyobrazić, jak wyglądałaby ta ulica, gdyby były odblaskowe biało-czerwone i rzucały się w oczy. Dziękujemy Zarządowi Dróg i Mostów za tę zmianę i mamy nadzieję, że kolejne słupki też będą szare.

Dla przypomnienia problemu: kolor i zauważalność słupków powinny być dostosowane do warunków i sytuacji. W mieści, gdzie ulice są oświetlone, ruch uspokojony, a szczególnie na chodnikach, gdzie samochodów w ogóle się nie przewiduje, wystarczają słupki szare. W sytuacjach wymagających większej zauważalności, można malować ich końce na żółto lub oklejać odblaskową taśmą.

Słupki paskowane, odblaskowe, biało-czerwone lub żółto-czarne przydają się tam, gdzie pojazdy jeżdżą szybko, warunki są trudne i kierowca z daleka musi widzieć przeszkodę (dlatego takie znaki stosuje się przy oznaczaniu placów manewrowych dla tirów lub robót drogowych). W mieście podobne instalacje odwracają uwagę kierowców nawet od pieszych i zaśmiecają przestrzeń publiczną.

Więcej o tych słupkach w artykule Sławomira Skomry w „Kurierze Lubelskim” z 11 października 2016: