„Miejsca dla Ciebie” – pierwsza kreatywna współpraca FKP-UM!

Z wielką przyjemnością publikujemy efekty współpracy projektowej osób z Forum Kultury Przestrzeni i z biura Miejskiego Architekta Zieleni nad „Miejscami dla Ciebie”. Pomysł „Miejsc” oraz inicjatywa współpracy wyszła od MAZ.

Idea, przebieg, efekty

Idea „Miejsc dla Ciebie” jest prosta: znaleźć zapomniane, zaniedbane mini-skwerki i placyki i dać im nowe życie z troską o jak najwyższą jakość projektu, materiałów i wykonania. Pomysł jest więc doskonały, bo kultura przestrzeni ujawnia się właśnie w detalu, na poziomie styku przestrzeni, miejskich mebli z użytkownikami. Te małe zakątki, o których zapomina się w dużych planach, są często jedynymi miejscami w okolicy, gdzie można usiąść, odpocząć i porozmawiać we względnej ciszy.

Prośba o współpracę ze strony Miejskiego Architekta Zieleni została skierowana do wszystkich członków Forum Kultury Przestrzeni. Wyłoniona grupka 5-6 specjalistów-wolontariuszy FKP wspólnie z pracownikami MAZ uczestniczyła w kilku spotkaniach i pracowała mailowo (w różnych składach) od grudnia 2015 do czerwca 2016.

Polegało to na tym, że przedstawiono nam pierwsze propozycje projektów w formie wizualizacji, planów i opisów, a następnie kilkakrotnie dyskutowaliśmy nad zauważonymi zaletami i wadami tych propozycji oraz nowymi pomysłami, poznając możliwości i ograniczenia ich realizacji. Nie było tematów tabu, ani zbyt ambicjonalnego podejścia.

Przyświecał nam wspólnie cel podniesienia standardów aranżacji otoczenia mieszkańców Lublina tak co do jakości jak i pomysłowości. Chcieliśmy, aby dzięki MDC Lublin stał się miastem gościnnym na pierwszy rzut oka, aby było w nim przyjemnie czekać na autobus, czytać książkę czy spotykać się ze znajomymi. Mamy nadzieję, że MDC znajdą swoich fanów szczególnie wśród studentów, rodziców z dziećmi i seniorów, którzy w nich zauważą troskę o swój komfort i dobre samopoczucie.

Dzięki naszej współpracy udało się wzbogacić pierwotne projektu m.in. o następujące elementy:

  • lepszy układ przestrzenny ułatwiający poruszanie się (tranzyt) i korzystanie z nich
  • większą liczba siedzisk i ich lepszą orientacja względem siebie i otoczenia
  • zdrój na ul. Hempla z pompką w formie monocykla
  • detale dekoracyjne nadające wizualną tożsamość placykom i nawiązujące do tożsamości miasta (chodzi o geometryczne kompozycje wypracowane dzięki dodatkowemu zaangażowaniu Miejskiego Konserwatora Zabytków i Referatu Marketingu Miasta)

Pracowaliśmy nad sześcioma miejscami. Do przetargu poszły trzy (na żółto):

  • mini skwer przy stacji rowerowej na rogu ul Hempla i Peowiaków (obrazek powyżej)
  • zaułek ul. Lipowej na wysokości ul. Chmielarczyka przy przystanku (obrazek na dole strony)
  • mini plac u zbiegu ul. Krótkiej i Krakowskiego Przedmieścia (obrazek na dole strony)

Dwa czekają w kolejce (trawnik między budynkami Lipowa 10 i 12 oraz trójkątny trawnik przed cmentarzem na Lipowej koło przystanku). Jedno – Zaułek Hartwigów – wymaga osobnego potraktowania.

lokalizacje

 

Doświadczenie użytkowników

Zapraszając nas do współpracy MAZ realizuje ideę, którą chcemy wdrażać od początku istnienia FKP: aby już na etapie powstawania koncepcji projektu uwzględnić czynnik nazywanego w biznesie user experience, czyli doświadczenia użytkowników. Włączanie użytkowników na etapie projektowania produktów jest popularną metodą zarządzania jakością. Daje się im do opiniowania lub testowania prototypy, aby wychwycić wszelkie niedociągnięcia, które mogą ujawnić się podczas użytkowania. Testowanie prototypów nie jest możliwe w przypadku projektów przestrzennych, dlatego musi się to odbywać poprzez dyskusje nad projektami z osobami, które mogą sobie wyobrazić ich przyszłe działanie i są wyczuleni na punkcie jakości.

Zazwyczaj mieszkańcy zapoznają się z samorządowymi projektami, kiedy nie da się ich poprawić. Często ludzie mają wtedy wiele słusznych uwag, ale pozostaje im tylko narzekanie. Praca nad MDC odbywała się zupełnie inaczej – zgodnie z duchem design thinking, czyli rozważania wielu rozwiązań w zespole roboczym o poszerzonym składzie (warto podkreślić współpracę z Konserwatorem i Marketingiem).

Mamy nadzieję, że doświadczenie to było dla MAZ równie pozytywne jak dla nas i że ten zwyczaj stopniowo się upowszechni w innych działaniach UM. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre detale można było zrobić jeszcze lepiej i mamy nadzieję, że w kolejnych projektach tak się stanie.

O miejscach dla Ciebie na stronie UM