Staw z Parkiem Centralnym – piękna wizja, ale propozycja działkowców otworzenia alejek – kusząca. Konsultacje dotyczyły dawnego Stawu i projektowanego Parku Rusałka, dlatego pismo pojawia się w postach osobno dla każdego wątku.
Idea odtworzenia stawu na Bystrzycy tam, gdzie kiedyś był Wielki Staw Królewski znany z miedziorytu Hogenberga i Brauna (1618), a dziś są ogródki działkowe, ma długa historię.
Pierwszy raz ten odważny pomysł pojawia się w miejskim planie zagospodarowania. Jest on docelowo wart realizacji, ale warto się zastanowić, czy już teraz należy go wpisać do planów, czy też rozłożyć ten proces na więcej lat. W tym momencie są tam ogródki działkowe, które dają satysfakcję wielu starszym osobom, dzięki czemu ten zielony teren sam się utrzymuje.
Paradoksalnie, te same ogródki działkowe, które u nas traktuje się jako przeżytek, w przeładowanych urbanistycznie miastach Zachodu i USA stają się ostatnim krzykiem mody jako „city gardening”. Podobnie próbuje się w miastach odnawiać siedliska owadów zapylających, które w Lublinie mają gotowe schronienie i pokarm na tychże działkach. Z drugiej strony, plany stworzenia stawu mogą po prostu okazać się mrzonką, która stopniowo doprowadzi do opuszczenia i zarośnięcia ogródków a następnie do pojawienia się presji deweloperów, aby zaniedbany w ten sposób teren zabudować.
Z drugiej strony, podczas konsultacji Polski Związek Działkowców wyszedł z propozycją otwarcia alejek do użytku publicznego, co niosłoby wielką pozytywną zmianę w komunikacji pieszo-rowerowej i dostępie do zieleni na tym terenie, dając także możliwości stworzenia nowych miejsc spotkań i spędzania czasu.
Biorąc to wszystko pod uwagę, doszliśmy do wniosków, że może zamiast od razu wpisywać staw do planu, lepiej na początek podejść kreatywnie do propozycji działkowców oraz stworzyć rozlewisko Bystrzycy i Czechówki. W piśmie proponujemy tez dodatkowe połączenia pieszo-rowerowe.