Pierwsze spotkanie FKP – organizacja, komentarze, zdjęcia
2 marca 2006
Pierwsze publiczne spotkanie w ramach lubelskiego Forum Kultury Przestrzeni odbyło się 2 marca 2006 roku w czwartek o godz. 17. w sali Trybunału Koronnego.
Jego temat – „Place w przestrzeni Lublina” – został tak dobrany, aby rozpocząć realizację założonego dla FKP celu, jakim było objęcie przestrzeni Lublina fachową i metodyczną dyskusją w ścisłej współpracy ze służbami planistycznymi UM Lublin. Zwrócenie uwagi w pierwszej kolejności na place wyznaczało priorytety dalszej dyskusji, omówienie ich w formie opisowej prezentacji wydawało się dość neutralne, a danie pierwszeństwa głosu służbom planistycznym UM było uzasadnione merytorycznie i budowało podwaliny dobrej współpracy w przyszłości.
Spotkanie otworzyła Elżbieta Mącik pełniąca funkcję głównego miejskiego planisty jako wicedyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UM Lublin. Podczas swojej prezentacji opowiedziała zebranym m.in. o genezie najważniejszych lubelskich placów, ich ostatnich przemianach oraz funkcjach, czyli oczekiwaniach, jakie miałyby spełniać.
- Organizacja, komentarze, zdjęcia – TU JESTEŚ
- Zapis spotkania
Poniższa wzmianka o późnym uzgodnieniu szczegółów spotkania w stosunku do jego umówionego wcześniej terminu sygnalizuje, że mimo deklaracji współpracy ze strony UM, wprowadzenie jej w życie napotykało na przeszkody praktyczne.
Marcin Skrzypek
Z tekstu zaproszeń
Inicjatorem Forum jest Romuald Dylewski, a organizatorem Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Na stronach kulturaprzestrzeni.tnn.lublin.pl można znaleźć więcej informacji na temat Forum: tekst porozumienia, genezę itd. Wiadomość o spotkaniu jest wysyłana dopiero dziś [poniedziałek 27 lutego], ponieważ szczegóły udało się ustalić dopiero w piątek. W przyszłości, kiedy spotkania Forum będą odbywały się częściej, wszystko będzie szło sprawniej. A oto i wspomniane szczegóły.
Uzgodnione do prezentacji place w przestrzeni Lublina to:
- pl. po Farze
- Rynek
- pl. Lokietka
- pl. Wolności
- pl. Kochanowskiego
- pl. Litewski
- pl. Zamkowy
- pl. Dworcowy
- Centrum Zana
- pl. Teatralny
- pl. M. Curie-Sklodowskiej
Spotkanie otworzy pani Elżbieta Mącik komputerową prezentacją wspomnianych miejsc (rzuty planów, widoki ogólne i zdjęcia detali). Opowie m.in. o genezie tych placów i ich funkcji (czyli oczekiwań jakie miały lub maja spełniać).
Pierwszy głos zabierze pan Romuald Dylewski.
Cele debaty:
- zobaczyć, o czym właściwie mówimy, kiedy mówimy „place Lublina” (nie jest to tylko pl. Litewski)
- zobaczyć jakie te place są i czego im brakuje
- podzielić się pomysłami na funkcjonowanie ich wnętrz
- zrobić pierwszy krok w kierunku wypracowania hierarchii ważności wnętrz, aby kiedyś być może wypromować działanie miasta na rzecz jakichś konkretnych, najważniejszych miejsc
- wypracowywać wizje zagospodarowania miejsc, które uznajemy za szczególne, by być przygotowanym – kiedy nadarzy się okazja do zmian – do wprowadzania zmian zgodnych z naszymi oczekiwaniami (tzn. chodzi o to, żeby w ogóle wyrabiać w sobie jakieś oczekiwania wobec przestrzeni i umieć je artykułować).
Oprócz wymiernych skutków, które ta i kolejne debaty, mogą przynieść, chodzi też ogólnie o to, żeby rozwijać zdolność określania, dlaczego jakieś miejsce jest mile, przyjazne, a inne nie (rozwój wrażliwości oraz kryteriów oceny przestrzeni i języka jej opisu).
Temat debaty jest zgodny z założeniami Forum – w porozumieniu o utworzeniu Forum wśród pierwszych trzech tematów do dyskusji wymienia się Centrum Zana oraz place Lublina [trzecim
studium rozwoju miasta Lublina; zob „Porozumienie” o utworzeniu FKP w Dokumenty założycielskie FKP – przyp. M.S.}
Marcin Skrzypek
Z prasy
Zapowiedzi:
- „Gazeta Wyborcza”, 2.03.2006, rubryka ZAPROSZENIA: „Czy trzeba zmienić Lublin”
„Rynek, plac po Farze czy Centrum Zana – tym i innym lubelskim placom będzie poświęcona debata, która dzisiaj odbędzie się w Trybunale.
– Chcemy zaprezentować, jak wyglądają i wywołać dyskusję, czego im brakuje, co w nich zmienić, a w końcu wypracować wizję ich zagospodarowania – mówi Marcin Skrzypek z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, który organizuje debatę. Debaty będą odbywać się cyklicznie. Początek dyskusji godz. 17. Wstęp wolny. (SYS)”
- „Kurier Lubelski”, 2.03.2006, Teresa Dras, rubryka WIADOMOŚCI: „Rachunek sumienia”
Komentarze:
- „Kurier Lubelski”, 4-5.03.2006, rubryka SYLWETKI: „Marcin Skrzypek”
„Marcin Skrzypek. Pracownik Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, współtwórca Forum Kultury Przestrzeni, nowej inicjatywy, w ramach której organizowane będą publiczne dyskusje na temat wyglądu naszego miasta. Na spotkaniu inauguracyjnym mówiono na temat: czy lubelskie place dobrze spełniają rekreacyjno-reprezentacyjne funkcje. Skrzypek jest redaktorem naczelnym pisma Scriptores, wydawanego przez Ośrodek Brama Grodzka.
Marcina Skrzypka dobrze znają miłośnicy muzyki folkowej. Od 1992 roku jest muzykantem w Orkiestrze Świętego Mikołaja, należy także do podstawowego składu nowej kapeli – Odpust Zupełny. U Mikołajów gra na cymbałach, mandolinie i gitarze, w Odpuście na bębnach. Brał udział w nagraniu dwóch płyt: „Huculskie muzyki” i „O miłości przy grabieniu siana”. Z wykształcenia jest anglistą, zaczynał studia na KUL, kończył na UMCS.
Urodził się w 1972 r. w Lublinie. Ma: żonę Agnieszkę (z Mikołajów), synka Michała i kundelka Munię. Lubi włóczęgi po górach… TD”
- „Kurier Lubelski” 15.03.2006, rubryka PUBLICYSTYKA: „Twarze naszego miasta”
„W Lublinie jest kilka placów, ale żaden nie jest placem miejskim. Forum Kultury Przestrzeni chce to zmienić.”
- „Kurier Lubelski” dodatek „Dom”, 23.03.2006, Andrzej Molik, rubryka FELIETON: „Lubelskie Forum Kultury Przestrzeni”
Zobacz także:
- „Kurier Lubelski”, 20 marca 2006, Tomasz Stawecki, rubryka: WIADOMOŚCI: „Zaniedbany plac”
„Nowa fontanna nie będzie pasowała do zdegradowanego otoczenia.”
Zdjęcia
Pierwsze 4 zdjęcia:
- plakat reklamujący spotkanie
- Romuald Dylewski, inicjator Forum Kultury Przestrzeni
- Joanna Zętar i Marcin Skrzypek, prowadzący spotkanie z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”
- Elżbieta Mącik, dyrektor Wydziału Strategii i Planowania UM Lublin, prelegentka
Więcej zdjęć na stronie: Zapis spotkania