Plac Litewski
Jakoś dyskusji o przyszłości pl. Litewskiego jest odwrotnie proporcjonalna do rangi tego miejsca na mapie Lublina. Streszczenie historii prac nad jego odnową wymagałoby osobnego opracowania. Momenty niezdecydowania i wyczekiwania przeplatały się w niej z chwilami wielkiego przyśpieszenia i nagłych zwrotów akcji włącznie z krytyką projektu, który wygrał konkurs i odstąpieniem od jego realizacji.
Rozwój wypadków obserwowaliśmy w FKP jak wszyscy mieszkańcy dzięki doniesieniom prasowym, z których na przestrzeni lat można było wysnuć wniosek, że temat jest bardzo „rozhuśtany”. Jeszcze do niedawna wydawało się, że każdy scenariusz wchodzi w grę: od odstąpienia od remontu z braku środków, przez lifting (zdaniem wielu najsensowniejsze wyjście), po całkowitą przebudowę lub wymianę nawierzchni pod szyldem „rewitalizacji”.
Znamienne, że myślenie o pl. Litewskim zaczęło się już w 2008 roku od „górnego C” w postaci warsztatów sław architektonicznych, którym przewodził sam Jan Gehl (jak się okazało, wówczas osoba jeszcze bliżej nieznana opinii publicznej), o czym można przeczytać na blogu Roku Jana Gehla:
- To nie ogród, a plac, Małgorzata Domagała, „Gazeta Wyborcza”, 27.11.2008
- Co zaproponują architekci?, Małgorzata Domagała, „Gazeta Wyborcza”, 04.10.2008
Jednym z momentów zwrotnych dobrze zapamiętanym przez FKP były swoiście pojęte 3-dniowe konsultacje nowego projektu (po odrzuceniu zwycięskiej wizji konkursowej), kiedy to 7 maja 2013 otrzymaliśmy informację z Urzędu Miasta, iż
Przedstawiamy kolejną koncepcję zagospodarowania placu Litewskiego. Autorem jest pracownia projektowa Jacka Cieplińskiego, która na podstawie jednej, wybranej koncepcji wykona projekt przebudowy. Zachęcamy do przekazywania uwag i opinii do piątku (10 maja) do godziny 7:30 na adres…
Z podobnych powodów nie powstało żadne spójne stanowisko RKP nt. proponowanych rozwiązań. Urząd Miasta nie przewidział dla nas żadnego „okienka”, aby to umożliwić.
Powyższa ilustracja jest reakcją na jedno ze spotkań i dotyczy zmiany układu alejek, aby stworzyć pieszą oś pomnik / pałac i zaprojektować je zgodnie z istniejącymi przedeptami wskazującymi żywotne szlaki piesze np.
Zamieszczamy te obrazki jedynie przykładowo dla ilustracji.
Marcin Skrzypek