Jak uczynić równoległą do Deptaka ul. Zieloną przestrzenią publiczną?

Ulica Zielona biegnie równolegle do Deptaka, jest jego zapleczem, jednokierunkowym łącznikiem dla ruchu samochodowego, parkingiem i traktem pieszym o bardzo wąskich chodnikach zwężonych dodatkowo wyjątkowo bezsensownie wstawionymi słupkami.

Śródmieście cierpi na deficyt przestrzeni publicznych. Stare Miasto czasem aż dławi się od imprez i ruchu pieszego, podczas gdy Deptak jest w znacznej części sezonowo zajęty przez ogródki gastronomiczne i cierpi z kolei na okresowy odpływ najemców. W tej sytuacji zamiana ul. Zielonej w przestrzeń bardziej dostępną dla pieszych mogłaby odciążyć Stare Miasto i wesprzeć witalność Deptaka.

Takie przekształcenie ul. Zielonej zaproponowano we wnioskach z projektu USER. Stało się łatwiejsze do wyobrażenia do jednostronnym zamknięciu dla aut ul. Żmigród, na której z czasem powstanie przestrzeń przyjazna dla pieszych. Z zobacz historię Pieszego Żmigrodu na Facebooku.

Zobacz migawki ul. Zielonej w filmie „Potrzeby Pieszych” z projektu „Miasto dla ludzi”: (kobieta z siatkami przepychająca się między samochodami i słupkami):

 

Aktualności