Ogólnomiejskie
-
2014 Rok Jana Gehla w Lublinie
Wizje profesora Jana Gehla inspirują urbanistów i działaczy na całym świecie. Jego działania pomogły już takim miastom jak Kopenhaga, Melbourne czy Nowy Jork. W środowisku Rady Kultury Przestrzeni narodził się pomysł, aby tą wiedzę przenieść do Lublina. Z inicjatywy działaczy miejskich rok 2014 został ogłoszony w Lublinie Rokiem Jana Gehla. Jego kulminacją była wizyta Profesora w październiku 2014.
-
Buspasy w Lublinie
Głos RKP w sprawie usprawnień dla transportu zbiorowego planowanych na bazie analiz firmy Transeko w związku przystąpieniem UM w 2013 roku do projektowania przebudowy głównych ulic w Lublinie: al. Racławickich, ul. Lipowej, Sowińskiego i Poniatowskiego.
-
Drogi rowerowe nie na czerwono
Przy okazji nadrabiania zaległości w rozwoju infrastruktury rowerowej popełnianych jest wiele błędów - np. zaczęto malować drogi rowerowe na agresywnie czerwony kolor.
-
Drogi rowerowe w Lublinie
W 2014 roku Rada Kultury Przestrzeni zaopiniowała Strategię realizacji systemu dróg rowerowych w Lublinie.
-
Green Connection - wkład FKP do aplikacji Lublina o tytuł ESK 2016
W 2010 roku w Lublinie rozpoczęły się przygotowania do pisania aplikacji na konkurs Europejska Stolica Kultury 2016. Dzięki otwarciu procesu na pomysły oddolne, udział w projekcie zadeklarowało także lokalne środowisko kultury przestrzeni.
-
Konkurs na najpiękniejszy balkon
Miejski Architekt Zieleni organizuje konkurs na najpiękniej ukwiecony balkon w Lublinie.
-
Kosze na śmieci utrudnieniem dla pieszych
W związku z częstymi przypadkami lokalizowania koszy na śmieci w sposób nieprzemyślany Rada Kultury Przestrzeni przygotowała pismo wskazujące problemy oraz dobre i złe praktyki.
-
Niepotrzebne barierki
W Lublinie istnieje zwyczaj stosowania barierek w sposób przesadny, często w ogóle nieuzasadniony, co wpływa źle na funkcjonalność przestrzeni i wygląd krajobrazu miasta.
-
Numeracja autobusów
Wobec zmian w organizacji komunikacji miejskiej w Lublinie RKP zwróciła się do Zarządu Transportu Miejskiego z propozycją ustalenia nowego sytemu numeracji linii autobusowych i trolejbusowych.
-
Ochrona wąwozów / wąwóz "Zimne Doły"
Suche doliny stanowią cenny, charakterystyczny element krajobrazu Lublina. W 2012 roku jedna z nich, zwana Wąwozem „Zimne Doły” została zdegradowana przez budowę nowego osiedla mieszkaniowego. To wydarzenie zachęciło RKP do wyjścia z propozycją systemowej ochrony wąwozów i dolin Lublina.
-
Partycypacja
Partycypacja jest "smarem" działań Forum i Rady Kultury Przestrzeni. Dlatego starania o jego obecność i jakość są nieodłącznym elementem naszych działań.
-
PDF-y z tekstów zamiast ze skanów
Prośba do UM o tworzenie PDF-ów z dokumentów tekstowych a nie skanów, ponieważ w tych ostatnich nie da się przeszukiwać ani kopiować tekstu.
-
Porozumienie Pieszy Lublin
W maju 2014 roku Forum Kultury Przestrzeni zorganizowało, wspólnie z Teatrem NN, spotkanie pod tytułem: „Pieszy – ginący gatunek?”. Był to początek inicjatywy "Pieszy Lublin".
-
Progi oporowe dla parkujących pojazdów
Plany budowy kolejnych miejsc parkingowych w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej stały się impulsem do napisania rekomendacji w zakresie organizacji przestrzeni na styku samochód-pieszy.
-
Projekt "Miasto dla ludzi"
Realizowany w latach 2014-2016 przez fundację tu obok projekt "Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej" należy do inicjatyw "okołoforumowych", których efekty zagospodaruje FKP.
-
Rewitalizacja
Wątek o rozwoju programu rewitalizacji w Lublinie.
-
SIM - System Informacji Miejskiej
W 2012 roku rozpoczęto dyskusje nad Systemem Informacji Miejskiej dla Lublina. Rada Kultury Przestrzeni i Urząd Miasta wypracowały wówczas wspólne stanowisko w tej sprawie. Zorganizowano również spotkanie z przedstawicielami miasta Bielsko-Biała, w celu wymiany doświadczeń.
-
Stojaki rowerowe zamiast barierek
Poparcie RKP dla inicjatywy Porozumienia Rowerowego.
-
Strategia Rozwoju Lublina 2013-2020
W 2012 roku Urząd Miasta przystąpił do tworzenia strategii rozwoju miasta. Rada Kultury Przestrzeni wzięła udział w przygotowywaniu tego dokumentu.
-
Studium komunikacyjne
W 2012 roku Urząd Miasta zlecił opracowanie Studium komunikacyjnego dla Lublina. Wykonawcą studium została firma Transeko. Rada Kultury Przestrzeni wzięła udział w konsultacjach strategii.
-
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina
W 2010 roku Wydział Planowania UM Lublin rozpoczął prace nad nowym studium uwarunkowań dla całego Lublina. RKP podjęła starania, aby opracowywanie tego strategicznego dokumentu zostało uspołecznione i poddane konsultacjom.
-
Terminy konsultacji w UM Lublin
-
Uchwala pomnikowa
W 2013 roku, z inicjatywy radnego Mateusza Zaczyńskiego, we współpracy z Radą Kultury Przestrzeni, została uchwalona przez Radę Miasta uchwała w sprawie zasad wznoszenia pomników na terenie miasta Lublin.
-
Układ drogowy do konsultacji RKP
W 2013 roku Rada Kultury Przestrzeni otrzymała do konsultacji i zaopiniowania koncepcję rozwoju układu dróg na lata 2013-2030.
-
USER - Zmiany i konflikty w przestrzeni publicznej
Opis, kalendarium i podsumowanie działań realizowanych w latach 2012-2014 w ramach programu Urbact II poświęconych placom w Śródmieściu Lublina
-
Zespół ds. Gospodarki Drzewostanem przy UM Lublin
W 2014 roku powołany został zespół mający na celu wspieranie ochrony i prawidłowej gospodarki drzewostanem Lublina. W skład zespołu wchodzi także przedstawiciel RKP.
-
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT)
Rada i Forum Kultury Przestrzeni przekazały swoje rekomendacje do tworzonej strategii ZIT.